اخبار و مطالب

موتور ژنراتور(engine generator)

دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور نوعی مولد برق است که تشکیل شده از موتور دیزلی(1)، ژنراتور (2)و تابلو فرمان و اندازه گیری (3) ،که برای انجام فعالیت باید کوپل شده و روی شاسی (4)قرار گیرند. به مرحله ی مونتاژ و ساخت شاسی اصطلاحاً کوپله دیزل ژنراتور(کوپله کاری دیزل ژنراتور)می گویند.

وظیفه ی این مجموعه، تولید الکتریسیته ی حاصل از تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی می باشد. متعلقات دیگری چون کانوپی (اتاقک سایلنت) (5) ، گاری سیار دو چرخ و چهار چرخ (گاری موبایل) (6)را می توان به این مجموعه اضافه نمود که موجب سهولت استفاده برای کاربران شده و در هر شرایطی از مجموعه محفاظت می کند.

1-موتور دیزلی(diesel engine):

کلمه دیزل نام یک مخترع و مهندس آلمانی به نام رودلف دیزل است که در سال ۱۸۹۲ پس از چهارده سال کار شبانه‌روزی، نوع خاصی از موتورهای احتراق داخلی را به ثبت رساند، به احترام این مخترع اینگونه موتورها را موتورهای دیزلی می‌نامند.

موتورهای دیزل، به انواع گسترده‌ای از موتورها گفته می‌شود که بدون نیاز به یک جرقه الکتریکی می‌توانند ماده سوختنی را شعله‌ور سازند. در این موتورها برای شعله‌ور ساختن سوخت از حرارت‌های بالا استفاده می‌شود. به این شکل که ابتدا دمای اتاقک احتراق را بسیار بالا می‌برند و پس از اینکه دما به اندازه کافی بالا رفت ماده سوختنی را با هوا مخلوط می‌کنند.

برای سوزاندن یک ماده سوختی به دو عامل حرارت و اکسیژن نیاز است. اکسیژن از طریق مجاری ورودی موتور وارد محفظه سیلندر می‌شود و سپس بوسیله پیستون فشرده می‌گردد. این فشردگی آنچنان زیاد است که باعث ایجاد حرارت بسیار بالا می‌گردد. سپس عامل سوم یعنی ماده سوختنی به گرما و اکسیژن افزوده می‌شود که در نتیجه آن سوخت شعله‌ور می‌شود.

2-ژنراتور(electic generator):

ژنراتور الکتریکی دستگاهی است که انرژی مکانیکی را به انرژی مکانیکی تبدیل میکند.انرژی مکانیکی در دیزل ژنراتور توسط موتور دیزلی تامین میشود.چرخش موتور دیزلی سبب گردش روتور ژنراتور میشود.در یک ژنراتور سنکرون یک جریان  DC به سیم پیچ رتور اعمال می گردد تا یک میدان مغناطیسی رتور تولید شود. سپس رتور مربوط به ژنراتور به وسیله محرک اصلی چرخانده میشود ، تا یک میدان مغناطیسی دوار در ماشین بوجود آید.این میدان مغناطیسی ، یک ولتاژ سه فاز را در سیم پیچ های استاتور ژنراتور القاء می نماید.

3-تابلو برق دیزل ژنراتور:

تابلو کنترل دیزل ژنراتور وظیفه هماهنگی و کنترل کردن یک یا چند دیزل ژنراتور را دارد. تمامی دیزل ژنراتور ها برای حفاظت به تابلو کنترل نیاز دارند. تابلو محفظه ایست عموما فلزی که  که تجهیزات در آن نصب شده و ارتباط الکتریکی توسط هادی ها برقرار شده و محفظه آماده بهره برداری می شود .

4-شاسی و مخزن سوخت(کوپله):

یکی دیگر از قسمت های دیزل ژنراتور شاسی و مخزن است که به طور معمول برای استفاده راحت،این دو را یک پارچه ساخته می سازند.جنس شاسی معمولا فولاد میباشد و باید دارای ضخامت کافی باشد.

5-کانوپی دیزل ژنراتور(canopy):

کانوپی دیزل ژنراتور(canopy) محفظه ای است عمدتا فلزی که بر روی ساشی دیزل ژنراتور قرار میگرد.این محفظه باید برای هر مجموعه بطور جداگانه طراحی و مهندسی شود چرا که استاندارد نبودن شرایط موتور از قبیل میزان دبی هوای ورودی و خروجی باعث آسیب رسیدن به موتور یا ژنراتور خواهد شد.کانوپی ها یا اتاقک سایلنت (soundproof diesel generator)دیزل ژنراتور علاوه بر کاهش آلودگی صوتی نا محدودهه بهداشتی،می تواند از مجموع در مقابل عوامل خارجی نیز محافظت نمایید.

دیزل ژنراتور ها به علت داشتن صدای زیاد در هنگام کار به عنوان یک منبع آلودگی صوتی محسوب شده و تاثیرات بسیار نامطلوبی بر سلامت انسان میگذارد.شایعترین تاثیرات آلودگی صوتی را میتوان کاهش شنوایی،ناراحتی اعصاب،افزایش ضربان قلب و بسیاری بیماری های دیگر بر شمارد که محققان و صاحب نظران را دچار دغدغه کرده و مقالات وزارت بهداشت در همین رابطه به اهمیت این موضوع اشاره دارد.

6-گاری موبایل(mobile diesel generator):

ساخت ساشی موبایل یا همان دیزل ژنراتور سیار یکی از متعلقات غیر  ضروری و قابل نصب بر روی دیزل ژنراتور است که قابلیت حمل و جابه جایی دیزل ژنراتور را به مصرف کننده میدهد.برای این امر دو مدل گاری قابل نصب می باشد.مدل اول،شاسی بدون فنر می باشد که برای جابه جایی های داخل یک محوطه خاص می باشد که مسیر طولانی نباشد و مدل دوم داری سیستم فنر بندی به همراه مالبند و اکسلل گردان می باشد که برای جابه جایی در مسیرهای طولانی تر استفاده می شود.این مدل را به راحتی می توان به وسیله نقله متصل کرد.گاری های موبایل برای هر تیپ به طور جداگانه طراحی،ساخته و نصب میشود.

جدیدترین محصولات موتور دیزلی

جدیدترین محصولات پمپ و بوستر پمپ

جدیدترین محصولات ژنراتورو دیزل ژنراتور