کانوپی دیزل ژنراتور(کاناپی)

 کانوپی دیزل ژنراتور

 

 

 

 

کانوپی سایلنت دیزل ژنراتور ساخت رعدآسا دیزل

کانوپی در لغت به معنای سایبان می باشد و کانوپی دیزل ژنراتور(canopy) یا کنوپی محفظه ای است عمدتا فلزی که بر روی شاسی دیزل ژنراتور قرار میگرد.این محفظه باید برای هر مجموعه بطور جداگانه طراحی و مهندسی شود چرا که استاندارد نبودن شرایط موتور از قبیل میزان دبی هوای ورودی و خروجی باعث آسیب رسیدن به موتور یا ژنراتور خواهد شد.کانوپی ها یا اتاقک سایلنت (soundproof diesel generator)دیزل ژنراتور علاوه بر کاهش آلودگی صوتی تا محدوده بهداشتی زون(2)،می تواند از مجموع در مقابل عوامل خارجی نیز محافظت نمایید.

دیزل ژنراتور ها به علت داشتن صدای زیاد در هنگام کار به عنوان یک منبع آلودگی صوتی محسوب شده و تاثیرات بسیار نامطلوبی بر سلامت انسان میگذارد.شایعترین تاثیرات آلودگی صوتی را میتوان کاهش شنوایی،ناراحتی اعصاب،افزایش ضربان قلب و بسیاری بیماری های دیگر بر شمارد که محققان و صاحب نظران را دچار دغدغه کرده و مقالات وزارت بهداشت در همین رابطه به اهمیت این موضوع اشاره دارد.

1- محدوده ايمن (Safe Zone)

در اين نواحی صدا از حد مجاز ايمنيdb  70 کمتر است.

2- محدوده بهداشتي (Hygiene Zone)

در اين نواحي صدا در محدوده db  80 – 70 است .

3- محدوده هشدار (Warning Zone)

در اين مناطق صدا در محدوده db  90 – 85 است.

4- محدوده خطر (Danger Zone)

در اين مناطق صدا بالاتر از db  90 است و همه موسسات بين المللي اين تراز را مخاطره آميز  مي دانند.

 

به طور معمول دیزل ژنراتور ها در دسته چهارم قرار میگیرند و تنها راه حل موجود و مهندسی برای کاهش تراز شدت صوت موتورهای دیزلی و رساندن به محدوه هشدار یا حتی محدوده بهداشتی نصب  است.گروه فنی مهندسی رعد آسا دیزل در راستا حفظ آرامش هموطنان عزیز،بر خود واجب دانسته تا با تولید کانوپی یا همان اتاقک عایق صوتی بر پایه علم روز و استاندارد های جهانی  از پیشگامان این صنعت باشد.

 

مدل کردن و مونتاژ کانوپی:

 

کانوپی دیزل ژنراتور

 

 مزایای کانوپی های رعدآسا دیزل:

کاهش میزان صدای دیزل به میزان 75 دسی بل (dB)تا فاصه یک متری دستگاه:

یکی از مهمترین کاربردهای استفاده از کانوپی ها،کاهش صدای دیزل ژنراتور است.حداقل شدت شنیدن برای انسان( آستانه شنوایی)، صفر دسی بل و حدکثر قابل تحمل ۱۲۰ دسی بل است. کمتر از صفر دسی بل شنیده نمی شود و بالاتر  از ۱۲۰ دسی بل می تواند آزار دهنده ،دردناک و درنهایت مضر باشد.آستانه درد گوش در 130- 120 دسي بل مي‌باشد، اما آسيب به اعصاب شنوايي از 85 دسي بل آغاز مي‌گردد. 

قابلیت باز و  بسته کردن تمام قطعات در مواقع مورد نیاز(ماژولار بودن):

 ین قابلیت به کاربر این امکان را میدهد که هر زمان نیاز به خارج کردن دیزل ژنراتور باشد به راحتی این امر صورت گیرد. 

 استفاده ازقلاب های فولادی جهت حمل و نقل با در نظر گرفتن مرکز ثقل:

در این مرحله باید به خالی بودن یا پر بودن مخزن شاسی و وزن روغن داخل موتور دقت شود.

استفاده از رنگ الکترو استاتیک ضد خش برای پوشش کانوپی و شاسی:

یکی از عواملی که طول عمر مفید کانوپی را افزایش میدهد،استفاده از رنگ های الکترو استاتیک میباشد.علاوه بر پوشش بسیار خوب و زیبایی سطح مورد نظر،میتوان به مواردی چون،صرفه جویی در مصرف مواد،کمترین خطر برای اپراتور در هنگام پاشش رنگ ،آسیب نرساندن به محیط زیست و غیره اشاره نمود.

استفاده از داکتهای ورودی و خروجی هوا استاندارد و استفاده از پانچ CNC:

میزان سطح مقطع داکت برای تهویه هوای به منظور تامین دبی هوای  ورودی مورد نیاز  هر دیزل ژنراتور متفاوت است و بستگی به محل نصب و قرار گیری دستگاه و قدرت دیزل ژنراتور دارد.بعضا مشاهده میشود که میزان کانال های ورودی هوا به داخل کانوپی به قدری غیر استاندارد بوده که باعث داغ شدن موتور و آسیب دیدن آن میشود.

استفاده از عایق های صوتی و حرارتی الاستومری ساده و شانه تخم مرغی:

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر کاهش میزان  صدای کانوپی ها استفاده از عایق های صوتی و حرارتی میباشد که علاوه بر آکوستیک کردن و جذب صدا ،باعث کاهش میزان خطرات حاصل از حرارت در قسمتهای مختلف سیستم میشود.

 

نصب کانوپی در محل مورد نظر بدون خارج کردن دیزل ژنراتور از مدار :

در برخی موارد که شرایط برای حمل دیزل ژنراتور برای ساخت کانوپی مساعد نباشد یا اینکه قطع برق امکان پذیر نباشد،متخصصان رعدآسا دیزل با حضور در محل،اقدام به اندازه گیری و طراحی کرده و در کوتاه ترین زمان به ساخت و نصب کانوپی مبادرت خواهند کرد.

استفاده از شستی قطع کن اضطراری:

شستی قطع کن به این منظور روی بدنه کانوپی نصب می شود که در زمان های اضطراری که نیاز به خارج کردن دیزل ژنراتور از مدار می باشد در کوتاه ترین زمان این امر صورت گیرد.

شستی قطع کن دیزل ژنراتور

 

استفاده از اگزوز صدا خفه کن،عایق کاری سیستم اگزوست و لرزه گیر فلکسیبل:

 یک صدا خفه کن تا حد زیادی روی صدا تاثیر دارد.درون آن تعدادی مجرای ساده با سوراخ هایی روی آن وجود دارد.این مجرا ها و محفظه ها به خوبی یک ساز موسیقی تنظیم شده اند.طوری طراحی شده اند تا امواج صدای تولید شده توسط موتور را به نحوی بازتاب کنند که تا حدی یکدیگر را خنثی کنند.علاوه بر استفاده از اگزوز صدا خفه کن،عایق کردن خارجی صدا خفه کن تاثیر به سزایی بر کاهش میزان صدا دارد.استفاده از لرزه گیرهای فلکسی در مسیر لوله کشی سبب کاهش لرزش های انتقالی از موتور با به اگزوز میشود و نیز از شکستگی و ترک خوردگی لوله های انتقال جلو گیری میکند.

       کانوپی دیزل ژنراتور                                              اگزوز یا سایلنسر دیزل ژنراتور

تعبیه شیر تخلیه روغن برای سهولت امر تعویض روغن، خارج از کانوپی و ایجاد محفظه جهت ورودی آب رادیاتور

 استفاده از نوار دور درب های وکیوم

استفاده از نوار عایق بین کانوپی و شاسی

 استفاده از ورقهای فولادی با ضخامت تا 3 میلی متر

 تعبیه شیشه،جلوی تابلو کنترل روی درب کانوپی به منظور مانیتوریگ سیستم

 

 

 

 

 

کانوپی دیزل ژنراتور کانوپی دیزل ژنراتور

 

 

 

 

جدیدترین محصولات موتور دیزلی

جدیدترین محصولات پمپ و بوستر پمپ

جدیدترین محصولات ژنراتورو دیزل ژنراتور