دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور

 

دیزل ژنراتور
دیزل ژنراتور

 


 

دیزل ژنراتور(DIESEL GENERATOR):

 ژنراتورها همواره یکی از مهمترین عناصر شبکه قدرت بوده و نقش کلیدی در تولید انرژی و کاربردهای خاص دیگر ایفاء کرده است.ساخت اولین نمونه ژنراتور(سنکرون) به انتهای قرن 19 برمی گردد. مهمترین پیشرفت انجام شده در آن سالها احداث اولین خط بلند انتقال سه فاز از لافن به فرانکفورت آلمان بود.در کانون این تحول ، یک هیدروژنراتور سه فاز 210کیلو وات قرار گرفته بود. علیرغم مشکلات موجود در جهت افزایش ظرفیت و سطح ولتاژ ژنراتورها، در طول سالهای بعد تلاشهای گسترده ای برای نیل به این هدف صورت گرفت. مهمترین محدودیتها در جهت افزایش و سطح ولتاژ ژنراتورها ، ضعف عملکرد سیستمهای عایقی و نیز روشهای خنک سازی بود. در راستای رفع این محدودیتها ترکیبات مختلف عایقهای مصنوعی، استفاده از هیدروژن برای خنک سازی و بهینه سازی روشهای خنک سازی با هوا نتایج موفقیت آمیزی را در پی داشت. در جهت افزایش ولتاژ ، ابداع پاورفرمر در انتهای قرن بیستم توانست سقف ولتاژ تولیدی را تا حدود سطح ولتاژ انتقال افزایش دهد. به نحوی که برخی محققان معتقدند در سالهای نه چندان دور ، دیگر نیازی به استفاده از ترانسفورماتورهای افزاینده نیروگاهی نیست.همچنین امروزه تکنولوژی ژنراتورهای ابررسانا بسیار مورد توجه است، انتظار می رود با گسترش این تکنولوژی در ژنراتورهای آینده ، ظرفیتهای بالاتر در حجم کمتر قابل دسترسی باشند.ژنراتورها:ماشین هایی
هستند که انرژی مکانیکی را از محرك اصلی به یک توان الکتریکی در ولتاژ و فرکانس خاصی تبدیل می نماید.کلمه سنکرون به این حقیقت اشاره دارد که فرکانس الکتریکی این ماشین با سرعت گردش مکانیکی شفت قفل شده است ، ژنراتورسنکرون برای تولید بخش اعظم توان الکتریکی در سرتاسر جهان به کار میرود دو اصل فیزیکی مرتبط با عملکرد ژنراتورها وجود دارد. اولین اصل فیزیکی اصل القائی الکترومغناطیسی کشف شده توسط مایکل فاراده دانشمند بریتانیایی است. اگر یک هادی در یک میدان مغناطیسی حرکت کند یا اگر طول یا حلقه ی القائی ساکنی جهت تغییر استفاده شود. یک جریان ایجاد میشود یا القاء میشود

 

 

دیزل ژنراتور و متعلقات:

دیزل ژنراتور
دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور نوعی مولد برق است که تشکیل شده از موتور دیزلی(1)، ژنراتور (2)و تابلو فرمان و اندازه گیری (3) ،که برای انجام فعالیت باید کوپل شده و روی شاسی (4)قرار گیرند. به مرحله ی مونتاژ و ساخت شاسی اصطلاحاً کوپله دیزل ژنراتور(کوپله کاری دیزل ژنراتور)می گویند.

 

وظیفه ی این مجموعه، تولید الکتریسیته ی حاصل از تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی می باشد. متعلقات دیگری چون کانوپی (اتاقک سایلنت) (5) ، گاری سیار دو چرخ و چهار چرخ (گاری موبایل) (6)را می توان به این مجموعه اضافه نمود که موجب سهولت استفاده برای کاربران شده و در هر شرایطی از مجموعه محفاظت می کند.

1-موتور دیزلی(diesel engine):

کلمه دیزل نام یک مخترع و مهندس آلمانی به نام رودلف دیزل است که در سال ۱۸۹۲ پس از چهارده سال کار شبانه‌روزی، نوع خاصی از موتورهای احتراق داخلی را به ثبت رساند، به احترام این مخترع اینگونه موتورها را موتورهای دیزلی می‌نامند.

موتورهای دیزل، به انواع گسترده‌ای از موتورها گفته می‌شود که بدون نیاز به یک جرقه الکتریکی می‌توانند ماده سوختنی را شعله‌ور سازند. در این موتورها برای شعله‌ور ساختن سوخت از حرارت‌های بالا استفاده می‌شود. به این شکل که ابتدا دمای اتاقک احتراق را بسیار بالا می‌برند و پس از اینکه دما به اندازه کافی بالا رفت ماده سوختنی را با هوا مخلوط می‌کنند.

برای سوزاندن یک ماده سوختی به دو عامل حرارت و اکسیژن نیاز است. اکسیژن از طریق مجاری ورودی موتور وارد محفظه سیلندر می‌شود و سپس بوسیله پیستون فشرده می‌گردد. این فشردگی آنچنان زیاد است که باعث ایجاد حرارت بسیار بالا می‌گردد. سپس عامل سوم یعنی ماده سوختنی به گرما و اکسیژن افزوده می‌شود که در نتیجه آن سوخت شعله‌ور می‌شود.

2-ژنراتور(electic generator):

ژنراتور الکتریکی دستگاهی است که انرژی مکانیکی را به انرژی مکانیکی تبدیل میکند.انرژی مکانیکی در دیزل ژنراتور توسط موتور دیزلی تامین میشود.چرخش موتور دیزلی سبب گردش روتور ژنراتور میشود.در یک ژنراتور سنکرون یک جریان  DC به سیم پیچ رتور اعمال می گردد تا یک میدان مغناطیسی رتور تولید شود. سپس رتور مربوط به ژنراتور به وسیله محرک اصلی چرخانده میشود ، تا یک میدان مغناطیسی دوار در ماشین بوجود آید.این میدان مغناطیسی ، یک ولتاژ سه فاز را در سیم پیچ های استاتور ژنراتور القاء می نماید.

3-تابلو برق دیزل ژنراتور:

تابلو کنترل دیزل ژنراتور وظیفه هماهنگی و کنترل کردن یک یا چند دیزل ژنراتور را دارد. تمامی دیزل ژنراتور ها برای حفاظت به تابلو کنترل نیاز دارند. تابلو محفظه ایست عموما فلزی که  که تجهیزات در آن نصب شده و ارتباط الکتریکی توسط هادی ها برقرار شده و محفظه آماده بهره برداری می شود .

4-شاسی و مخزن سوخت(کوپله):

یکی دیگر از قسمت های دیزل ژنراتور،شاسی و مخزن است که به طور معمول برای استفاده راحت،این دو را یک پارچه  می سازند.جنس شاسی معمولا فولاد میباشد و باید دارای ضخامت کافی باشد.

5-کانوپی دیزل ژنراتور(canopy):

کانوپی دیزل ژنراتور(canopy) محفظه ای است عمدتا فلزی که بر روی ساشی دیزل ژنراتور قرار میگرد.این محفظه باید برای هر مجموعه بطور جداگانه طراحی و مهندسی شود چرا که استاندارد نبودن شرایط موتور از قبیل میزان دبی هوای ورودی و خروجی باعث آسیب رسیدن به موتور یا ژنراتور خواهد شد.کانوپی ها یا اتاقک سایلنت (soundproof diesel generator)دیزل ژنراتور علاوه بر کاهش آلودگی صوتی نا محدوده بهداشتی،می تواند از مجموع در مقابل عوامل خارجی نیز محافظت نمایید.

دیزل ژنراتور ها به علت داشتن صدای زیاد در هنگام کار به عنوان یک منبع آلودگی صوتی محسوب شده و تاثیرات بسیار نامطلوبی بر سلامت انسان میگذارد.شایعترین تاثیرات آلودگی صوتی را میتوان کاهش شنوایی،ناراحتی اعصاب،افزایش ضربان قلب و بسیاری بیماری های دیگر بر شمارد که محققان و صاحب نظران را دچار دغدغه کرده و مقالات وزارت بهداشت در همین رابطه به اهمیت این موضوع اشاره دارد.

6-گاری موبایل(mobile diesel generator):

ساخت ساشی موبایل یا همان دیزل ژنراتور سیار یکی از متعلقات غیر  ضروری و قابل نصب بر روی دیزل ژنراتور است که قابلیت حمل و جابه جایی دیزل ژنراتور را به مصرف کننده میدهد.برای این امر دو مدل گاری قابل نصب می باشد.مدل اول،شاسی بدون فنر می باشد که برای جابه جایی های داخل یک محوطه خاص می باشد که مسیر طولانی نباشد و مدل دوم داری سیستم فنر بندی به همراه مالبند و اکسل گردان می باشد که برای جابه جایی در مسیرهای طولانی تر استفاده می شود.این مدل را به راحتی می توان به وسیله نقله متصل کرد.گاری های موبایل برای هر تیپ به طور جداگانه طراحی،ساخته و نصب میشود.

عوامل که بر قیمت دیزل ژنراتور تاثیر گذارندبه شرح زیر می باشد:

1)برندو کشور سازنده موتور دیزلی:

بدیهی است که موتورهای ساخت کشورهای اروپایی و آمریکایی دارای قیمت های بالاتر و کیفیت مطلوب تری می باشد به عنوان نمونه کامینز ساخت چین یا هند به مراتب دارای قیمت پایین تری نسبت به کامینزهای اصلی می  باشد.

مهمترین برندهای موتور دیزلی به شرح زیر است:

 

TELEC            تلک   LOVOL            لوول VOLVO PENTA        ولوو پنتا
KOHLER             کوهلر

MOTORSAZAN       موتورسازان  

CUMMINS             کامینز
WEICHAI               ویچای LOMBARDINI           لامباردینی PERKINS             پرکینز
طرح مارگو DOOSAN            دوسان DEUTS                 دویتس

2)برند و کشور سازنده ژنراتور:

برند و کشور سازنده ژنراتور نیز در مرحل بعد قرار میگیرد.از لحاظ قیمتی ژنراتور مارک استمفورد انگلستان و لوری سومر فرانسه دارای میانگین بالاتری هستند.بعد از این دو میتوان به ژنراتور های ایتالیایی مثل مکالته و لینز اشاره کرد که دارای میانگین قیمتی پایین تری هستد.در آخر میتوان به ژنراتورهای چینی که در بازار به نامهای مختلفی وجود دارند که قالبا طرح استمفورد نامیده میشوند،اشاره داشت،

مهمترین برندهای ژنراتور به شرح زیر است:

 

 

مارلی                         (MARELLI) مکالته             (MECCALTE) استامفورد              (STAMFORD)
لوری سومر        (LEROY SOMER)   لینز                           (LINZ)

 

 

3)کشور و برند کوپله کننده:

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت دیزل ژنراتور ها کشور کوپله کننده آنها می باشد که به اصطلاخ به این دسته کوپله فابریک می گوییند.

4)قطعات الکترونیکی مصرفی در تابلو:

تابلو دیزل ژنراتور بر اساس نیاز مصرف کننده به سه دسته تقسیم میشود که عبارتنداز:تابلو دستی،تابلو امرجنسی و تابلو پارالل گه هر کدام دارای یک سری لوازم می باشد.عواملی چون برد کنترلر،کلید اتوماتیک،نوع نشانگرها،نوع فیوزها،جنس سیم ها،نوع رله ها،کنتاکتور وغیره بر کیفیت دیزل ژنراتور تاثیر گذارند.

5)ضخامت شاسی،نوع باتری،نوع سایلنسر(اگزوز)،کانوپی،گاری یدک کش و لرزه گیر(دمپرها)

 

موتور ژنراتورها از لحاظ مصرف سوخت به چهار دسته تقسیم می شوند:

  • گازوئیل سوز (دیزل ژنراتور)
  • بنزین سوز (موتور برق) 
  • گاز سوز
  • دوگانه سوز

که به صورت عامیانه به تمام این چهار دسته، دیزل ژنراتور اطلاق می گردد و نوع گازوئیل سوز آن بیش ترین کاربرد را دارد.

قدرت بالا، مصرف سوخت کم، آلودگی کم تر و طول عمر بالا، باعث محبوبیت  دیزل ژنراتور ها شده است.

 

 

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

جدیدترین محصولات موتور دیزلی

جدیدترین محصولات پمپ و بوستر پمپ

جدیدترین محصولات ژنراتورو دیزل ژنراتور