جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.

نیروگاه مقیاس کوچک گازیCHP

نیروگاه‌های مقیاس کوچک نقش مهمی در تأمین برق و افزایش بهره‌وری در کشورها دارند. این دستگاه‌ها شامل یک یا چند موتور گازسوز، مولد برق یا آلترناتور، ترانسفورماتور و تابلوهای کنترل و حفاظت می‌شوند. حداکثر توان این نیروگاه‌ها 25 مگاوات می‌باشد.

مزایای نیروگاه‌های مقیاس کوچک

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مزیت‌های نیروگاه‌های گازی استفاده از موتورهایی است که با استفاده از گاز شهری فشار بالا کار می‌کنند. این موتورها دارای راندمان بالا هستند که به افزایش عمر مفید مولدها، نیاز به فضای کمتر، رسیدن به مرحله بهره‌برداری در زمان اندک، بازگشت سرمایه در کمترین زمان ممکن نسبت به سایر پروژه‌ها و حفاظت از محیط زیست با ایجاد کمترین آلودگی منجر می‌شود.

از جمله دلایلی که نیروگاه‌های مقیاس کوچک و یا تولید پراکنده را از توجیه بسیار خوب فنی و اقتصادی برخوردار می‌سازد، تأکید دولت بر تسهیلات و عقد قرارداد خرید تضمینی برق به مدت ۵ سال و تمدید آن برای احداث مولدهای مقیاس کوچک است.

حمایت دولتی و وزارت نیرو

با توجه به نیاز کشور به سرمایه‌گذاری در زمینه تولید پراکنده برق، وزارت نیرو اقداماتی انجام داده است که تولید پراکنده برق و فروش انرژی الکتریکی به شبکه را به عنوان یک گزینه جذاب برای مجتمع‌های صنعتی تبدیل کرده است. این حمایت‌ها عبارت از:

 1. تامین هزینه‌های سوخت در قراردادهای تبدیل انرژی و خرید تضمینی انرژی الکتریکی.
 2. خرید تضمینی انرژی الکتریکی تولید شده و پرداخت 25 درصد از بها به عنوان پیش‌پرداخت.
 3. بازگرداندن هزینه‌های انشعاب به مشتریان.
 4. حذف هزینه‌های دیماند از هزینه‌های مشترکین.

مزایای بازیافت حرارت و تولید همزمان برق و حرارت (CHP)

در نیروگاه‌های کوچک، بازیافت حرارت و استفاده از آن در تولید آب گرم و سرمایش امکان‌پذیر می‌شود. با استفاده از چیلرهای جذبی، تولید آب سرد نیز انجام می‌شود. این عملیات به راندمان انرژی تا 90 درصد افزایش می‌دهد. همچنین، با توجه به دمای بالای هوای خروجی از اگزوز، هر کیلووات انرژی الکتریکی تولیدی حدود دو کیلووات انرژی حرارتی برای مصارف گرمایشی و سرمایشی قابل بازیافت است. این امر هزینه‌های سرمایه‌گذاری و نگهداری واحدهای سنتی تأسیسات حرارتی و تهویه مطبوع را کاهش می‌دهد (تکنولوژی CHP).

مقایسه تکنولوژی توربین‌های گازی

در تولید پراکنده و سیستم‌های CHP، توربین‌های گازی حاکم بلامنازع هستند. توربین‌های گازی به عنوان یکی از تکنولوژی‌های اصلی تولید برق در نیروگاه‌های مقیاس کوچک شناخته می‌شوند. با در نظر گرفتن حاشیه‌های اطمینان تولید (ظرفیت 1.5 برابر نیروگاه نسبت به مصرف)، می‌توان هزینه‌های سنگین انتقال انرژی الکتریکی و احداث پست را حذف کرد.

خدمات رعدآسا در احداث نیروگاه‌های گازسوز

شرکت رعدآسا ارائه دهنده خدمات متنوع در زمینه احداث نیروگاه‌های گازسوز است. این خدمات شامل موارد زیر می‌شود:

 • مشاوره در تمام سطوح
 • مشاوره مالی و تخمین هزینه
 • امکان‌سنجی
 • ارائه تجهیزات (صفر تا صد)
 • ارائه گارانتی و ضمانت‌نامه برای تمامی محصولات و خدمات
 • نصب و راه‌اندازی در محل
 • آموزش استفاده و بهره‌برداری در تمامی مراحل
 • تعمیر و بازسازی (اورهال‌نمودن)
 • ارائه خدمات پیش از فروش و پشتیبانی بعد از فروش
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب